התפתחות הילדהנוחיות שלכם במתן משחקי מחשב לילד פוגעת בהתפתחות הילד

בעולם המודרני מאוד קשה לגדל ילדים. ההורים עובדים שעות רבות ומתקשים למצוא זמן לעצמם ולילדיהם. משחקי המחשב, האייפונים והטאבלטים נותנים להורים רבים זמן לנוח. כל פעם שהילד משועמם אפשר לתת לו את המסך שישחק במחשב. כל פעם שצריכים להמתין למשהו או מישהו נותנים לו אייפון שישחק.  מחכים לאבא שיגיע לאסוף עם האוטו, נותנים לילד את האייפון. מחכים לאמא שתבחר נעלים בחנות , נותנים לילדה את הטאבלט. ? חס וחלילה שהילד שלי ישתעמם או שילמד להמתין בסבלנות. הרי מדובר ברעיון שעבר מהעולם. ילד לא צריך לחכות לעולם. הילד שלי צריך לקבל הכל ומיד. זה באמת מה שאתם רוצים או זה רק מה שקורה בפועל בלי הרבה חשיבה ?

מה שאנחנו מלמדים את הילד לעשות דרך עשייה זאת היא לסמוך על המחשב/מסך לבדר אותו

מה התוצאה הנוראית ?

תפיסת עולם שגויה
גידול דור שאומר על כל מצב שהוא משעמם או לא מעניין אלא אם כן מדובר במסך מחשב. כשנחשף לגירויים האנושיים האמיתים בהם צריכים לחכות בתור, להמתין לדברי הזולת , להבין סיטואציות חברתיות הוא מתקשה לפעול. הילד נמצא בכאן ועכשיו של משחק המחשב המהיר, המגרה הקסום (שאכן המציאות לידו נראת כמו עולם משעמם).

תלות במסכים
אם נביא לילד טלוויזיה או אייפון כל פעם שנרצה להעסיק או לבדר אותו , הילד לא ילמד להיות עצמאי בלהעסיק עצמו. הוא יצור ייצוג מוחי שאומר כי רק המסך יכול להעסיק או לבדר אותו. והאם זה המצב ? ישנם ילדים שגדלים בלי מסכים ויודעים להעסיק את עצמם ולשחק עם עצמם. מצב זה מראה שהילד יכול לסמוך על עצמו כדי למצוא תעסוקה או עניין.

חוסר סבלנות התפרצויות זעם וסף תסכול נמוך
ילדים רבים אינם מסוגלים לחכות בסבלנות להוריהם מבלי שיהיה מסך שיעסיק אותם. ואנחנו ההורים נוטלים מהם את היכולת הזאת כל פעם שאנחנו נותנים להם את האיפון ואומרים להם "קח, שחק, בזמו שאני מדבר… או בזמן שאנחנו מחכים ל….
אבא, אמא, תתעוררו, הילד צריך ללמוד לחכות, להמתין בסבלנות. זאת מטרה ראויה. לא כל החיים והרצונות שלנו מגיעים באופן מיידי. כך נוכל ליצור לילד תפיסת מציאות נכונה בה מחכים לאנשים , שירותים ומוצרים ולא מקבלים אותם מיידית ברגע שחושבים עליהם. זה נקרא דחיית סיפוקים והפחתת דפוס אימפולסיביות. מדובר באיפוק המעיד על בגרות ורגשית וחשיבתית. גם את הדברים האלו צריך ללמד את הילד.

פעוטות וילדים לא צריכים להימצא מול מסכים, גם אם הם נראים לכם ביביסטר מצויין בזמן שאתם מדברים, קונים או עסוקים בדבר אחר. ילדים צריכים לעבור חוויות מציאותיות של משחק, חקירת העולם המציאותי (עולם הטבע ואיזור המחייה) וגם חוויות של המתנה.

אורית פינצ'בסקי
מרפאה בעיסוק
ריפוי בעיסוק, כפר סבא

צרו איתי קשר: