התפתחות הילד רכיבה טיפולית לילדיםהתפתחות הילד באמצעות רכיבה טיפולית

לאחר שהכירו קופות החולים בטיפולי ריפוי בעיסוק לצורכי טיפול בבעיות התפתחות, כעת מגיעה מגיע תורם של תרפיות ספסיפיות כמו תרפיה באומנות, תרפיה במוסיקה רכיבה הטיפולית.

בשנים האחרונות (2009-2010) חלו קופות החולים להכיר בטיפולי הרכיבה כאמצעי יעיל לטיפול בבעיות רגשיות, מוטוריות וחברתיות בקרב ילדים עם הפרעות קשב וריכוז, קשיי למידה, הפרעות התנהגות, לקויות סומטיות (עיוורון, חרשות )ולקויות מוטוריות הקשורות לקואורדינציה וטונוס שריר. במהלך הרכיבה הטיפולית עולה הילד על סוס , רוכב עליו ולומד לנווט את הסוס לכיוונים הרכיבה אליהם מעוניין, כמו גם להענות למהירות הרכיבה ובקשות עצירה.

מי יכול להפיק מהרכיבה הטיפולית ?
בגדול, כל ילד יכול להפיק מהרכיבה הן ברמת החוויה והן ברמה ההתפתחותית
התחום המוטורי הוא התחום הבולט ביותר. ברגע שעולים על סוס נעלמת באופן  מיידי כל תמיכה גבית. מצב זה מחייב יציבות גב עצמאית לכל לאורך הרכיבה. ילדים בעלי טונוס שריר נמוך (חולשת גב) יכולים להריווח חוויה מהנה לצד חיזוק שרירי גב מישרים. בו בזמן, התנועה של הסוס הצועד מחייבת להפעיל את מערכת שיווי המשקל בגף העליון . ילדים בעלי קשיים בשיווי משקל (הפקת תגובות שיווי משקל יעילות) יכולים להנות מתרגול מהנה של תגובות אלו.
גם התחום הרגשי משולב ברכיבה.  חווית הרכיבה יכולה לספק גם צרכים רגשיים- חברתיים. ילד עם תחושת חוסר ביטחון עשוי לקבל מהרכיבה תחושת יכולת ושליטה, דבר שאינו חווה במסגרת בית ספרית. אם זאת, לא ברור עד כמה מתורגמת תחושה שליטה והמסוגלות לתפקוד בהקשר לימודי וחברתי בקבוצת השווים.

באיזה גיל אפשר להתחיל רכיבה טיפולית?
ניתן להתחיל כבר בגילאי 4-3 כאשר בגילאים אלו הרכיבה היא על סוסי פוני.

איפה ניתן לרכב על סוסים ?
חוות סוסים בכל רחבי הארץ המקיימות גם ערוץ של רכיבה טיפולית

מה צריך לבדוק לפני שמתחילים?
לפני תחילת הטיפול חשוב לבדוק את הניסיון הטיפולי של החווה. לבדוק שהמדריכים עברו קורסים רלוונטים ברכיבה טיפולית. חשוב לבדוק שלחווה יש ביטוח מקצועי המכסה תביעות רפואיות.

כמה עולה רכיבה טיפולית?
באופן פרטי רכיבה טיפולית של חצי שעה עולה כ120 שקלים ובאופן קבוצתי כ-95 שקלים.
ניתן לקבל מספר טיפולי רכיבה טיפולית מסובסדים דרך קופת חולים על פי אבחנת הילד וגילו. דרך סבסוד זה עלות הטיפול הינה כ-40 שקלים. לצורך בדיקת הזכאות יש ליצור קשר עם הקופה המפנה. במרבית המקרים נדרשת אבחנה רפואית והמלצת רופא ו/או אנשי מקצוע נוספים לאישור רכיבה. מומלץ גם לבדוק דרך הביטוח המשלים (כללית מושלם) לגבי זכאות מורחבת לרכיבה טיפולית.

חומר למחשבה
חווית הרכיבה עשויה להיות מצוינת, כמו גם השפעתה בטווח הקצר על מצב רוחו ותחושת מסוגלותו של הילד. יתכן גם שברמה המוטורית מספקת הרכיבה תרגול טוב ה לחיזוק זוקפי גב. מאידך, לא ברור האם ואיך משפיעה הרכיבה הטיפולית על התפקוד היומיומי של הילד. ככל שאנשי המקצוע ישכילו לערוך מחקרים ויבדקו באופן מקצועי את השפעות הרכיבה על תפקוד לימודי, חברתי ורגשי , כך ניתן יהיה
לבסס את תחום הרכיבה. כך לא רק נהנה מהרכיבה אלא נבין כיצד תורמת לחיינו.

תהנו מהרכיבה

(ד"ש לסוסה אריזונה שבחוות הקקטוס)

אורית פינצ'בסקי
מרפאה בעיסוק ילדים
קליניקה לריפוי בעיסוק לילדים

צרו איתי קשר: