חגורת כתפיים חלשה בקרב ילדיםהתפתחות הילד – מוטוריקה

האם לילד שלך חגורת כתפיים חלשה? האם מתקשה לשבת באופן זקוף ליד שולחן ? האם הוא זז הרבה במהלך ישיבה ויושב בתנוחות לא קונבנציונאליות ? במידה וכן יתכן והדבר קשור לטונוס שריר נמוך.

טונוס (מתח שריר)  – מתח שרירי הגוף הנדרש כדי לבצע פעולה בצורה תקינה. מתח שרירים מוגבר גורם לקשיחות שרירים ומתח שריר נמוך גורם לריפיון שרירים. מתח שריר נמוך עלול להיגרם מחוסר ויטמין די של האם ו/או גורמים וסיבוכים בזמן ההריון והלידה.טונוס שריר גבוה ניכר בילדים עם שיתוק מוחין או ילדים שעבר אירועים מוחים או טראומטיים בילדות.

טונוס שרירים נמוך מקשה על יציבות גופנית ולכן ילדים עם טונוס נמוך יתקשו לעמוד לאורך זמן, יעדיפו להישען ולשבת, יראו שמוטים, יתקשו להישאר זקופים ליד שולחן. טונוס שריר נמוך עלול להשפיע מאוד על למידה. ילד שטונוס השריר שלו נמוך, חגורת כתפיים חלשה, יתקשה לשבת ליד שולחן ולבצע פעילות כמו דף עבודה או פאזל הוא ירבה לזוז ולחפש תנוחת ישירה נוחה וקלה. מצב זה גורם לכך שהרבה מהאנרגיה של הילד מתמקדת בחיפוש תנוחה נוחה והקשב ללמידה פוחת. הטיפול בילדים עם טונוס נמוך / חגורת כתפיים חלשה משלב טיפולי פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק או שחייה. הטיפול מתמקד במשחק ותרגילים המחייבים עבודה של שרירי גב זקופים ושרירים המייצבים את הכתף. באופן כללי שחייה קבועה ואינטנסיבית מחזקת ביעילות את חגורת כתפיים ולכן מועדפת יותר מאשר טיפולי ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה כאשר הפוקוס הטיפולי הוא חיזוק שרירים.

צרו איתי קשר: