נגישות ילדיםנגישות ילדים

חוק הנגישות שנחקק בשנת 2010 אכף את הצורך של נותני שירותים רבים להנגיש את השירותים.
חוק זה קבע כי מבנה ציבורי או מבנה הנותן שירותים לכלל הציבור צריך להיות נגיש לנכים (נכים פיזית, שכלית, כבדי ראייה ושמיעה) וכי שירותים שונים צריכים להיות בעלי מאפייני נגישות. לדוגמא, מהדורות החדשות משודרות לצד מתרגמת סימנים קבועה, מעליות ציבוריות מלוות במידע קולי לגבי קומת ההגעה. כיום גם עולם האינטרנט מבין את חשיבות תחום הנגישות ופועל להנגשת אתרים (הגדלת גודל הכתב לכבדי ראיה, תרגום מידע חזותי לשמיעתי, וכתיבה בסגנון קל להבנה לבעלי לקות שכלית).

נגישות ועצמאות
הכל יפה וטוב שמדובר בנגישות ציבורית אבל מה קורה בבית שלנו ?  האם הבית שלנו נגיש לילדים  הצעירים ?
לפני מספר חודשים עלתה פירסומת של מקררים ובו מכרו מקרר שיש בו מגרה רחבה ונמוכה. לצערי אנני זוכרת את סיסמאות הפרסומת שהיו טובות מאוד אבל הרעיון היה לתת לילד הצעיר עצמאות – אותה יכולת לפתוח את המקרר ולהגיע בקלות למזונות שאותם רוצה להוציע.
האם הילד שלכם מצליח בקלות להגיע לצעצועים שלו או צריך מבוגר שיוריד לו אותם ?
האם הילד שלכם יכול להתלבש באופן עצמאי כי הוא מגיע בקלות לבגדיו בארון או שהופך להיות תלוי בהוריו שיורידו את הבגדים מלמעלה ?
האם הילד יכול להגיע לקופסת הקורנפלקס בעצמו או תלוי בכם כדי שתורידו אותה ממדף העליון ?
האם קיימת נגישות קלה לילד להיכנס לאתר בית ספר לבדוק האם יש שיעורים והודעות או שרק ההורים יודעים כיצד להיכנס לאתר (יודעים את הסיסמה)

ילדים שמתרגלים שההורה מביא את הצעצועים, את הבגדים או את האוכל או נכנס לאתר בית ספר לבדוק מה היו השיעורים מתקשים לפתח הרגלי עצמאות במשחק, לבוש , אכילה ולמידה.

אחרי הכל למה שהילד יעשה אם ההורה עושה עבורו. כך מפתחים תלות ופסיביות באמצעות סביבה לא נגישה והעדר דרישה.

הורים יקרים, אנא ארגנו את סביבת ילדיכם שתהיה נגישה ומזמינה לתפקוד נוח, פשוט ובעיקר עצמאי….

אורית פינצבסקי
מרפאה בעיסוק לילדים
מכון ריפוי בעיסוק לילדים כפר סבא 

צרו איתי קשר: