חינוך ילדים גבולות – איבוד זכויותחינוך ילדים גבולות

חינוך ילדים – איבוד זכויות

לקחת מהילד משהו מהנה, הוא חלק מהכלים שההורים משתמשים. הרבה הורים משתפים שכשהם היו ילדים נהגו ההורים להעניש אותם על התנהגות שלילית על ידי אובדן זכויות של צפייה בטלוויזיה או יציאה לחברים.

אובדן של שעות צפייה בטלויזיה, זכויות לקניית ממתקים, או אפשרות ללכת לישון מאוחר עבור התנהגויות לא מתאימות הם דרכים להעניש את הילד שהתנהג באופן שלילי. יחד עם זאת הורים כיום נותנים לילדים את ההזדמנות לקבל בחזרה את הזכויות בקלות ובמהירות אם הם מבינים את הטעות או מבקשים סליחה.

מה אומרים המומחים?

ביטול זכויות מועילה, כאשר מופעלת בצמצום. בחרו הגבלה שהיא קלה לאכיפה- כמו לקיחת הצעצועים או שליחת הילד לישון מוקדם, כך שאתם יכולים לעקוב אחריה. בחרו בהגבלה שמשפיעה על הילד עושה העבירה ולא על אף אחד אחר. אל תענישו את עצמכם! אמרו לילדכם מדוע אתם לוקחים ממנו משהו, ובחרו עונש שמתאים לעבירה. אם ילדכם מפעיל את הטלויזיה אחרי שאמרתם לו לא לעשות כך(כי צריך ללכת לישון או להכין שיעורים), הוציאו את השקע החשמלי למשך הלילה הקרוב.

טעות נפוצה היא לשלול זכויות למשך זמן רב מדי. שבוע או שבועיים יכולים להרגיש כמו נצח עבור הילד. זה יכול לפעול כנגד. ילדים עלולים להעשות נרגזים ושומרי טינה, שמחפשים נקמה, ומתחיל מעגל של תגמול שכנגד.

זכרו: אתם רוצים לעודד את ילדכם לשפר את התנהגותו בפעם הבאה. הדרך הטובה ביותר היא תגבור החיובי. "כל הכבוד, השלמת את כל העבודות לבית ספר. כעת אתה יכול לצפות בטלוויזיה עד ארוחת הערב".

הורדת זכויות היא מסקנה מתאימה עבור עבירות חוזרות ונשנות, כל עוד שילדכם איכפת ממנה. במקרה שלא, אין בכך טעם. דאגו לבחור משהו שיש לכם שליטה עליו-צפייה בטלויזיה, משחקי וידאו, או רכיבה על אופניים. הימנעו מלבחור משהו שבו היעדרו של ילדכם ישפיע בצורה שלילית על אחרים, כמו למשל אימון כדורגל או הופעה בתזמורת.

איך שלא תסתכלו, עונש מזמין רק זלזול, מרידה, או הערכה עצמית נמוכה. אם ילדכם שובר משהו בשעת התקפת זעם, אפשר למנוע ממנו למשל צפייה בטלויזיה למשך שבוע. אבל זה לא ילמד אותו כלום. במקום זאת מצאו דרך עבורו לתקן או להחליף את החפץ.פירושו עשוי להיות להרוויח את הכסף.אפילו ילדים קטנים יכולים לבצע משימות יום יומיות, או שאפשר לקחת לו את הכסף שהופקד בקופת החיסכון שלו או את דמי הכיס שלו.

אפשרות אחרת שכדאי לנסות היא לשבת איתו ולהדביק בחזרה את החפץ ששבר. זה ושיטות אחרות שאינן ענישתיות הן יותר מכובדות ומלמדות את ילדכם מיומנויות שעוזרות בחיים

צרו איתי קשר: