חינוך ילדים גבולות – ריתוקחינוך ילדים גבולות

ריתוק

המונח ריתוק עשוי לגרום לכם לחשוב על צעירים שנאלצו להישאר בבית כיוון שהפרו עוצר. אבל טכניקה זו שהיא צורה של איבוד זכויות- משמשת גם הורים לילדים קטנים, שאומרים שלמדו זאת מהוריהם.

מה אומרים המומחים?

אם נקרא לזה אובדן זכויות, ריתוק מצליח אם הילד מאבד משהו שאיכפת לו ממנו, אחרת אין לזה כל ערך.ריתוקים עבור ילד בגיל בית ספר עממי שבדרך כלל נמשכים יום אחדדורשים מילדכם להישאר בבית ולוותר על הכול חוץ מבית ספר או כול התחייבות שבה היעדרות שלו תגרום אכזבה לאחרים.( כמו למשל חוג קרטה או חוג בלט).

עבור עבירה חמורה, הרבההורים לוקחים מילדם את כול הזכויות שיש לו בבית, כמו צפייה בטלויזיה, משחקי וידאו, וזמן מחשב. לעומת זאת, זה בזבוז זמן לרתק ילד בן שנתיים או שלוש כיוון שהם לא מבינים את הקשר בין העבירה לעונש הריתוק.

רוב ההורים בוחרים בתקופת ריתוק שהיא יותר מדי ארוכה. הארכת תקופת הריתוק יכולה לגרום לתגובה לא רצויה. ילדכם עלול להרגיש נרדף או ילד שנטפלו אליו, ולהתחיל מעגל של פעולות תגמול שליליות. אתם הרי רוצים לשמור על התקווה על מנת לתת לילדכם תמריץ חזק להתנהג כראוי באופן מיידי.

נסו זאת: ילדכם בן 6 השנים קיבל עונש למשך 6 ימים. עבור כל יום טוב, יום אחד של עונש יופחת מהסוף.( עליכם להגדיר היטב מה פירושו של יום טוב: כלומר לעשות כל מה שתבקשו ממנו לעשות. דברו אליו בטון נעים " תהייה חביב ומנומס כלפי אחותך" למשל).אולי תרצו לסמן את תקופת העונש בלוח השנה, כך שילדכם יוכל להוריד ימים ולראות התקדמות.חישבו תמיד שאינכם רוצים שריתוק יגרום לכל המשפחה להרגיש לא טוב, ואם הריתוק אינו מציאותי ובר אכיפה, יהיה יותר קשה לכם להפגין קביעות (סאל סביר).

לסיכום, לריתוק אין מקום בגישה של משמעת חיובית לגידול הילד. ילדים לא צריכים לסבול כדי ללמוד. ריתוק הוא סוג של עונש אשר בו מבוגרים עושים משהו לילד. במקום זאת, חישבו על דרכים לפתור בעיות משמעת עם ילדכם.

אם ילדיכם רבים באופן קבוע, במקום לרתק אותם, אולי כדאי להביא אותם לחדרים נפרדים לאחר שהרגעתם אותם במשך זמן מה, כדי שיתרכזו בדרכים לפתור את הבעיה. רצוי לקחת כל ילד בתורו ולברר איתו את שורש הסכסוך, או שאפשר גם לדבר על הבעיה בסדר הים של המשפחה אלא אם מדובר בעניינים של בטיחות, אל תתערבו או תצדדו בצד זה או אחר, ושתהיה לכם אמונה שהם יכולים לפתור את העניין בעצמם.

צרו איתי קשר: