מאחז עיפרון – ריפוי בעיסוק לילדיםהתפתחות מוטורית של ילדים

השימוש במאחז עיפרון לשם שיפור אחיזת עיפרון ויכולות מוטוריקה עדינה

האם הילד שלכם מתקשה לאחוז עיפרון? האם מגלה קשיי מוטוריקה עדינה, העתקה וציור. בגילאי 4-5 כשהילדים עוברים להתנסות באופן רב ומשמעותי יותר בצביעה, ציורים והעתקה ניתן להבחין לעיתים באיחור בבשלות אחיזת עיפרון. באופן כללי ניתן לצפות מילד בגיל 4.5 לאחוז עיפרון בצורה בוגרת. שתי אצבעות מקדימה, אצבע שלישית מאחורה. למרות זאת, יכולת זאת מושפעת מכמות ההתנסויות של הילד באחיזת עיפרון, מגדרו (בנים יותר מאחרים באחיזה פונקציונאלית מאשר בנות) ותיווך.

מה עושים כשילד אינו אוחז בצורה נכונה? אוחז עיפרון בכף היד ? אוחז עיפרון באמצעות ארבע אצבעות? אוחז גבוה מדי או נמוך מדי? במצבים אלו יש צורך לאבחן את ההתפתחות המוטורית של הילד והיכולות המוטורית של הילד בפרט. בצורה זאת ניתן יהיה להבין את המקור לקושי (חולשת אצבעות- היפוטוניה, גמישות יתר, קשיי קואורדינציה, חוסר תחושה ועוד). בהתאם לתוצאות ניתן לנסות ולהתאים לו תרגלי ומשחקי מוטוריקה עדינה ומאחז עיפרון.

מאחז עיפרון או עיבוי עיפרון הוא מאין פלסטיק גלילי עם חור שאליו מכניסים את העיפרון. את העיבוי מציבים בחלק התחתון של העיפרון, דבר שמסייע לילד לדעת איפה ואיך לאחוז את העיפרון. באופן כללי ישנם מאחזים שונים: אחיזון קוברה, אחיזוןן תחושתי, אחיזון דינמי בצורת פילפל, אחיזון עם רצועה, אחיזון רך או קשה ועוד. כל סוג של מאחז מיועד לספק לילד עזרה בהתאם לתחום שצריך. לדוגמה, מאחז המחובר לרצועה הנענדת על שורש כף יד מסייע לילד למקם את העיפרון בזויות פונקציונאלית מעל היד (מתאים לילד שמטה את העיפרון בזויות קדמית לפני כף היד באופן שמקשה על איכות הכתיבה).

חשוב להתאים את המאחז לצרכי הילד ולנסות להשתמש במאחז מספר פעמים היות ולא תמיד הילד ירגיש בנוחות עם המאחז כבר בשלב הראשון. את מאחז העיפרון ניתן לקנות בחנויות כלי כתיבה.

אורית פינצ'בסקי
מרפאה בעיסוק לילדים
מכון התפתחות הילד – ריפוי בעיסוק כפר סבא

צרו איתי קשר: