ילד שלא משחק לבדילד שלא משחק לבד

הורים רבים משתפים את המרפא בעיסוק בקושי שלהם. הילד בן שלוש, ארבע  או חמש והוא לא משחק לבד ? למה הוא צריך כל הזמן שיפעילו אותו.

ישנם סיבות שונות (קוגניטיביות, רגשיות, מוטוריות)  למה הילד לא משחק לבד, למה הוא אינו יוזם משחק עצמאי לבד בבית ? בנוסף לשאלה חשובה זאת צריך להגדיר מה הצפייה שישחק לבד (כמה זמן, באיזה משחק) אך אלו שאלות מתקדמות בנושא.

בכתבה זאת אדבר על הקושי של ילדים ליזום משחק חופשי לסוגיו

אם תקחו רגע או שניים לחשוב על הנושא, תבינו שלשחק לבד מצריך הרבה כישורים קוגניטביים ורגשיים. צריך להתנתק מההורים ומהצורך להיות תלוי בהם, דבר שלעיתים קשה (במידה והילד מרגיש שהוא זקוק רגשית להורה). ילדים שחווים מריבות בבית, ילדים שחווים קשיים בגן לעיתים יתקשו להנתק מההורה ולשחק לבד. הם ירצו אותו איתם.משחק עצמאי בתחום המשחק החופשי דורש לתכנן תסריט משחק. אם הילד רוצה עכשיו לשחק בקוביות הוא צריך לחשוב מה הוא רוצה לבנות ואיך ישתמש בקובות כדי להגיע לתוצאה/רעיון שלי. אם הילדה רוצה לצייר היא צריכה לחשוב מה היא רוצה לצייר ואיך שלב שלב היא מיישמת את הרעיונות שלה. לא תמיד לילדים יש את התסריט הזה….

ילדים עם הפרעות קשב וריכוז יכולים לגלות תמונה מעניינת. הם יהנו מאוד ממשחק חופשי לבדם (משחק סימבולי עם בובות לבנות או משחק קוביות או הרכבות לבנים. גם לקחת רובוטים ולבנות סביבם סיפור מלחמה) אבל לא יוכלו לשחק לבדם משחק מובנה וסגור (כי אין להם את הסבלנות לווסת את המהירות , להפנות משאבי קשב ולעבוד שלב אחר שלב)

ילדים עם קשיים גרפו מוטורים ו/או מוטורים לא יוכלו ליזום לבד משחק שמצריך ציור, שימוש בעיפרון או מניפולציות של חלקים קטנים

מומלץ לנתח עם מרפא בעיסוק מה יכולות להיות הסיבות לקושי לשחק לבד וכיצד כן ניתן לפתח משחק עצמאי בתחומי המשחק והלמידה של הילד.

צרו איתי קשר: