ריפוי בעיסוק חוג או טיפולריפוי בעיסוק – האם אפשר לקרוא לזה חוג כדאי לא לפגוע בילד ?

הורים רבים אינם רוצים שילדם ידע או יחשוב שהוא מגיע לטיפול ריפוי בעיסוק. הם רוצים שהטיפול יקרא חוג.

רוני, אמא של שני בת ה-5 התקשרה ואמרה לי "אני לא רוצה ששני תדע שמדובר בטיפול ריפוי בעיסוק כי אז היא תחשוב שמשהו לא בסדר איתה. חוץ מזה אם היא תספר לילדים אחרים בגן או לגננות אז גם הם ידעו שיש לה בעיות והם עלולים להתייחס אליה אחרת . זה עלול לגרום לה להרגיש רע לגבי עצמה. תגידי לה שמדובר בחוג.  שירה, אמא של רותם דווקא רוצה שבנה בן ה-7 ידע שהולך לטיפול ריפוי בעיסוק . לא עושים דברים מאחורי הילד. ילדים יודעים דברים גם אם לא מספרים להם. חשוב להיות כנה עם הילד ולהסביר לו לאן הולכים ולמה. הכנות הזאת היא בריאה ונכונה ולא צריך לראות בה משהו שלילי.

פעמים רבות כאשר ילד מתחיל טיפול ריפוי בעיסוק והדבר מתגלה באמצעות הילד או ההורה לסביבה הקרובה (הגננות, המורים ובני גילו של הילד). גילוי זה יכול לעורר את  הילד וסביבת הילד לגבש עמדה בעייתית ושלל תיוגים של שלד בעייתי, חלש או כבעל קשיים תיוג זה עלול להוביל ליחס שלילי בקרב בני הגיל, דרישות נמוכות יותר או יחס שונה לטוב או לרע על ידי הגננת/הסייעת,המורה או קבוצת השווים. הילד חש את יחס זה ומצב זה לצד המודעות הגוברת לקשיים ולליקויים עלול ליצור דימוי עצמי שלילי

במקרים אחרים ובעיקר בגיל צעיר ההורה נוטה להסתיר מהילד ומהסביבה החינוכית שלו את הטיפול. לעיתים קרובות מתוך רצון לגונן על הילד. במצב זה הוא לעיתים מבקש מהטפל לקרוא לטיפול חוג , לעבוד על מטרות הטיפול בעקיפין ולא ליצור קשר עם הגן או בית הספר. מצב זה אומנם מאפשר לילד להתחמק בצורה זאת או אחרת מגילוי וחשיפה מהירה של קשייו ,אך מאידך יוצר גישה עקיפה ובלתי כנה מול הילד

קווים מנחים בתפיסת הטיפול והצגתו בפני הילד:

כנות בפני הילד
לא משנה אם תקראו לטיפול חוג או טיפול. חשוב שהילד יבין שהטיפול יתמקד הן בחיזוק עוצמותיו והן בקידום תחומי התפקוד בהם מתקשה. אין טעם להסתיר ולטשטש תחומים שבהם היל  מתקשה. במקרים רבים הילד מודע לתחומי הקושי וחושש מהם גם אם אינו יודע להמלילם. דווקא גישה ישירה ותומכת מלמדת את הילד להתמודד בצורה ישירה עם קשייו ונוטעת בסיס ישר ואמיץ להתמודד עם קשיים ובעיות בחיים. חשוב להסביר לילד שתחומי קושי או חולשה קיימים אצל כולנו וכי אין שום סיבה להתבייש בהם ובחיזוק מוקדים אלו.

גישה דינמית (לעומת סטטית)
קשיים תפקודים בתחומים שונים הם מצב זמני. המטפל והטיפול בא להוכיח לילד דרך התנסויות חיוביות כי הילד יכול לרכוש מיומנויות וכלים לשפר את תפקודו בתחום ההתארגנות, הכתיבה או המוטוריקה. חשוב להסביר לילד כי גם אם קשה לו עכשיו לבצע תפקודים שונים  בעזרת כלים ומיומנויות שירכוש בטיפול, יוכל לבצעם בקלות רבה הרבה יותר אם יהיה פתוח לקבל תיווך ולמידה. על פי גישה זאת קושי בתפקוד הוא מצב זמני ולכן אין לחשוש או להסתיר אותו.

התמקדות בתהליך ולא בתוצר
כיום ילדים ומבוגרים רגילים להשיג ולקבל דברים באופן מיידי ומהיר. דרך הטיפול לומד הילד לעבוד, להתמיד ולרכוש כלים ומיומנויות על מנת להתגבר על קושי או לשפר מיומנויות. התנסות זאת הינה חשובה היות והיא תורמת להכין את הילד למפגש עם החיים האמיתיים (שם צריך להתמיד ולהשקיע כדי לקצור פירות)

כמטפלת אני סבורה כי כמו מבוגרים גם ילדים צעירים צומחים ממצבי קושי , חולשה  או אתגר דרכם לומדים להיות מודעים ליכולותיהם, רוכשים כלים לשיפור מיומנויות, ומתרגלים ישום זה. מדובר בתהליך קוגניטיבי ורגשי אדיר שמלמד ילדים מהו מאמץ, תהליך והתבוננות דינמית על יכולותיהם. לאור כל זאת מומלצת גישה כנה, בונה ודינמית של ראיית הטיפול ותוצאותיו, ללא קשר לשם שנותנים לו.

אורית פינצבסקי
מרפאה בעיסוק לילדים
ריפוי בעיסוק לילדים

צרו איתי קשר: