חסרונות של רטליןחסרונות של רטלין

כמו תרופות רבות, גם לריטלין יש תופעות לוואי כמו נדודי שינה, תיאבון מופחת, סחרחורות וכאבי ראש. הורים רבים מדווחים כי השימוש ברטלין גורם לילד להיות מאין רובוט אפתי, המאבד את שמחת החיים והחיוניות שלו.

בדרך כלל קשה לדייק במינון הריטלין, ומינונים גבוהים מדי עלולים לגרום לפסיכוזות פרנואידיות. לאחרונה פורסם מאמר על הקשר בין העלאה מהירה במינון הרטלין לבין הפרעות בקצב הלב.

השפעות ארוכות הטווח של הריטלין לא ידועות.

יש ביקורת על כך ששימוש בטיפול תרופתי ללא שימוש בשיטות נוספות, בדרך כלל לא יעיל כי התרופות לבדן לא מרפאות הפרעות תפקודיות. ריטלין היא תרופה שנשארת בגוף בין 5 עד 8 שעות ולאחר מכן ההשפעה שלה פגה.

לכן היא יכולה להיות יעילה לפרקי זמן קצובים שבהם חווה המטופל לחץ גדול יותר, ובכך עוזרת לו להתמודד טוב יותר עם המצב. אבל לאחר מכן הוא צריך לחזור ולהתמודד עם המצב ללא התרופה, ולכן נדרשת מערכת סביבתית מסודרת לצורך מתן תמיכה למטופל.

יש צורך לשלב בין טיפול תרופתי לטיפולי ריפוי בעיסוק, עזרה דידקטית וטיפול פסיכולוגי

מחקרים בבעלי חיים שבחנו את השפעת הריטלין באוכלוסיות שסובלות מהפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות לעומת אוכלוסיות שלא סובלות מההפרעה, הוכיחו שאוכלוסיות שקיבלו טיפול בריטלין היו שיפורים רבים בתפקוד, והשימוש בריטלין גרם לשינויים לטווח ארוך במערכות הדופמינגיות.לכן אם ילד מקבל אבחון שגוי כי הוא סובל מהפרעת ליקוי קשב ופעלתנות יתר, הוא למעשה עלול להיות בסיכון רב להשפעות לטווח ארוך על התפתחות המוח, עקב השימוש בריטלין.כמו כן הוכיחו המחקרים בבעלי חיים שעכברים שקיבלו ריטלין ללא צורך הפכו להיות עצבניים ורגשיים.

צרו איתי קשר: