ילד שלא משחק לבדהילד בן שלוש, ארבע  או חמש והוא לא משחק לבד ? למה הוא צריך כל הזמן שיפעילו אותו.

ישנם סיבות שונות למה ילד לא משחק לבד, למה הוא אינו יוזם משחק עצמאי לבד בבית ? בנוסף לשאלה חשובה זאת צריך להגדיר מה הצפייה שישחק לבד כמה זמן, באיזה משחק ובאיזה תנאים. כמובן שכדאי קודם לבדוק שאין ציפיה לא מותאמת לאורך משחק, סוג המשחק והסביבה שבו ישחק.

בכתבה זאת אדבר על הקושי של ילדים ליזום משחק חופשי לסוגיו

אם תקחו רגע או שניים לחשוב על הנושא, תיווכחו שלשחק לבד מצריך מגוון כישורים קוגניטביים ורגשיים. צריך להתנתק מההורים ומהצורך להיות תלוי בהם, דבר שלעיתים קשה (במידה והילד מרגיש שהוא זקוק רגשית להורה). ילדים שחווים מריבות בבית, ילדים שחווים קשיים בגן לעיתים יתקשו להנתק מההורה ולשחק לבד. הם ירצו אותו איתם. משחק עצמאי פעמים רבות דורש לתכנן תסריט משחק, מאין רצף של התרחשויות. ישנם ילדים המתקשים ביצירת תרחיש או רעיון או בפיתוח ולכן ימצאו משחק סימבולי מהר. מגוון סיטואציות משחק מחייבות התמודדות וניהול רגשי. להתמודד עם מבנה קוביות שלא מסתדר, עם ציור אינו יוצא לפי הציפיות או הרצונות. לילדים צעירים לא תמיד יש את היכולות הרגשיות לעשות זאת.

משחק או פעילות לבד ? תלוי באיזה תחום.
ישנם ילדים שיכולים לשחק לבד ובאופן עצמאי במשחק אחד אך טרם למדו לשחק משחק או לבצע פעילות עצמאית בתחום אחר.
ילדים עם הפרעות קשב וריכוז יכולים להנות מאוד ממשחק חופשי לבדם (משחק סימבולי עם בובות, קוביות, הרכבות או משחק עם רובוטים סביבם סיפור מלחמה). לעומת זאת יתכן ורם למדו לשחק באופן עצמאי במשחק מובנה וסגור כמו הרכבת פאזל, בניה לפי דגם. פעמים רבות ילדים אלו זקוקים בעקביות לעזרה במיקוד, תכנון ועבודה ברצף הנדרשת במשחק מובנה. בדומה לך, ילדים עם קשיים גרפו מוטורית יתקשו להשתתף עצמאית במשחק או פעילות הדורשת צביעה, ציור או כתיבה.

מומלץ לחשוב ביחד עם המרפאה בעיסוק מה יכולות להיות הסיבות לקושי לשחק לבד וכיצד כן ניתן לפתח משחק עצמאי בתחומי המשחק והלמידה של הילד בדרך המותאמת ליכולותיו.

צרו איתי קשר: