מה הקשר בין עצמאות ילדים בבית לנגישות סביבתיתמה הקשר בין נגישות סביבתית לעצמאות ילדים

חוק הנגישות שנחקק בשנת 2010 אכף את החובה להנגיש שירותים ציבוריים. חוק זה קבע כי מבנה הנותן שירותים לציבור צריך להיות נגיש לנכים (נכים פיזית, שכלית, כבדי ראייה ושמיעה) וכי שירותים שונים צריכים להיות בעלי מאפייני נגישות. זאת הסיבה למה מהדורות החדשות משודרות לצד מתרגמת סימנים קבועה, מעליות ציבוריות מלוות במידע קולי לגבי קומת ההגעה וקיימת רמפה עבור נכים בכניסה למבנים ציבורים. זאת גם הסיבה למה אנשים מבוגרים אינם יכולים תמיד לקרוא ספרים עם כתב קטן וצפוף אך יכולים לגלוש באתר עם גודל כתב מותאם. זאת גם הסיבה למה פעוטות או ילדים אינם יכולים לשטוף ידיים במסעדה או ללכת לשרותים באופן עצמאי גם כשיודעים להיות עצמאיים. אין פשוט שום חשיבה על הנגשת גובה לילדים (כאילו ילד צריך נגישות לשירותים וברז רק בגן ובבית ובמסעדה ובקניון לא).

נגישות ועצמאות
הכל יפה וטוב שמדובר בנגישות ציבורית אבל מה קורה בבית שלנו ?  האם הבית שלנו נגיש לילדנו הצעירים ? בדיקה של בתים רבים מעלה שלא תמיד הבית מונגד מספיק ולכל ילד יש צורך בהנגשה שונה.
לפני מספר חודשים עלתה פרסומת של מקררים ובה מכרו מקרר שיש בו מגרה רחבה ונמוכה. הרעיון של הפרסומת היה לאפשר לילד הצעיר עצמאות. אותה יכולת לפתוח את המקרר ולהגיע בקלות למזונות שאותם רוצה להוציא. לא בטוח שאת עצמאות הזאת כל ההורים רוצים בגיל צעיר אבל ישנה עצמאות שאותה אנחנו ודאי שרוצים.
האם הילד שלכם מצליח בקלות להגיע לצעצועים שלו או צריך מבוגר שיוריד לו אותם ?
האם יש דרגש בסביבת המטבח והשירותים כדי שהילד יוכל להביא כוס מים או לעלות לבד לשטוף ידיים ?
האם הסבון ממוקם במרחק שהילד יכול להגיע אליו בקלות ? האם מתקן הסבון מספיק קל ופשוט שהילד יכול לתפעל לבד ?
האם הילד שלכם יכול להוציא בגד מהארון כי הוא מגיע בקלות לבגדיו או שתלוי בהוריו שיורידו את הבגדים מלמעלה ?
האם הילד יכול להגיע לקופסת הקורנפלקס בעצמו או תלוי בכם כדי שתורידו אותה ממדף עליון ?
האם מערכת השעות נגישה מולו כדי שיוכל לדעת מה צריך להביא למחר או שהיא כתובה רק לכם במייל ששלחה המורה ?
האם הילד יודע איך להיכנס לאתר בית ספר לבדוק האם יש שיעורים והודעות כי הסיסמה לאתר כתובה ליד המחשב או שרק ההורים יודעים כיצד להיכנס ?

אי אפשר להתפלא למה פעוטות וילדים תלויים בנו או כל כך פסיביים אם הבית אינו מונגש ?

המלצה חשובה, ארגנו את כל סביבת הבית שתהיה נגישה לילדיכם

אורית פינצבסקי
מרפאה בעיסוק

 

צרו איתי קשר: